Převozní značky z Německa jsou v ČR neplatné

17.8.2014  autor:  Redakce

Stále více motoristů využívá možnosti dovozu auta ze zahraničí, ať už je to kvůli kvalitě nebo ceně. Ne každý ale ví, jak je to s platností převozních registračních značek na území České republiky, na čež zareagovala Policie ČR zvednutým prstem pro všechny, kteří by toto ignorovali.

Asi nejvíce se u nás praktikuje dovoz aut z Německa. Pro ty, kteří bydlí v západní části republiky je to nejlepší způsob, jak si domů přivézt vozidlo v dobrém technickém stavu a s takovou kupní cenou, na kterou by v tuzemsku jen těžko dosáhli. Jenže mnoho motoristů neví, že tato dovezená vozidla mají namontována tzv. převozní tabulky registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností. Proto vydala Policie ČR následující informace:

  • při použití krátkodobé registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností se nejedná o úřední přihlášení vozidla,
  • registrační značky jsou vydávány pouze fyzickým osobám,
  • krátkodobé registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností, ani k nim vydávaný doklad, nesplňují požadavky Vídeňské úmluvy o silničním provozu z roku 1968,
  • podle právního pojetí Spolkového ministerstva dopravy a Bavorského státního ministerstva vnitra, stavebnictví a dopravy jsou krátkodobé registrační značky se žlutým pruhem s omezenou platností schválené pouze pro provoz na silnicích v SRN.

Pozor by si tak měli dát všichni ti, kteří s těmito převozními značkami jezdí víc, než je nutné. Jedná se o jednorázové značky s omezenou platností, které platí pro SRN.

Připravte si peněženky na vysoké pokuty

Řidič, který řídí vozidlo, na kterém je umístěna krátkodobá registrační značka vydávaná pro fyzické osoby se žlutým označením na pravé straně, se dopouští přestupku, za který mu hrozí pokuta ve výši od 5 000 Kč do 10 000 Kč a dále zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel od šesti měsíců do jednoho roku.  V případě provozování nepojištěného vozidla lze uložit pokutu do výše 40 000 Kč a dále pokutu v blokovém řízení do výše 1 500 Kč za nepředložení zelené karty při provozu vozidla.

Zdroj: Policie ČR

Diskuze - přidejte váš komentář

URL v příspěvku nejsou vypisovány jako aktivní odkaz. Příspěvky jsou kontrolovány administrátorem.

převozní značky
Autor: Rostislav Lettovský (host)
Datum: 8.9.2014 v 21.52
To je velmi podivná informace. Uvedené převozní značky se používají již několik let a teprve teď se zjistí, že nevyhovují nějakým předpisům ?? Mohli byste uvést přesný důvod bez nicneříkajícího odkazu na Vídeňskou úmluvu z roku 1968 ? Připomínám, že vydání takové značky je vázáno na uzavření povinného ručení. Auto s touto značkou je tedy evidováno a pojištěno. Co ještě je k provozu (na omezenou dobu) potřeba ?
Nesmysl
Autor: Daniel Schubert (host)
Datum: 28.9.2014 v 16.31
Tak si to hoši ujasněte. Na zelené kartě vydávané k uvedeným značkám je jasně uvedeno, že platí v celé EU. Když to shrnu tak značky vydané v jakémkoliv státě EU platí obecně pro celé EU. Žádná výjimka pro SRN neexistuje to je výmysl nějakého blba. Jestli za tohle dostanu pokutu jdu s tím k soudu a uvidíme.
značky
Autor: Redakce
Datum: 28.9.2014 v 17.10
Dobrý den, pane Schuberte, zřejmě byste u soudu neuspěl. Zde máte pokračování, včetně vyjádření zainteresovaných osob. https://www.ojeteauto.cz/clanky/pozor-na-dovoz-aut-z-nemecka-policiste-chystaji-pokuty-922/
RE: Nesmysl
Autor: iva (host)
Datum: 12.10.2014 v 21.24
Daniel Schubert: V době, kdy byly kontroly a hraničních přechodech, nebyla osobní vozidla s touto převozní značkou vpuštěna na území načí republiky. již v té době se věděo, že vozidla nesplňují podmínky k provozu u nás-neměla pojištění pro ČR a byl zde ručně vypsaný nebo dokonce téměř nevypsaný registrační dokument. Platné byly jen převozní značky s červeným pruhem, ale ty jsou jaksi dražší.Po uvolnění hranic se bohužel přestaly převozní znaky se žlutým pruhem kontrolovat.
značky
Autor: PETR PACHOLEK (host)
Datum: 15.10.2014 v 21.41
pan SCHUBERT má pravdu !!!!! vtý redakci se taky už probudte a neblbnete lidem hlavu
RE: RE: Nesmysl
Autor: Daniel Schubert (host)
Datum: 26.10.2014 v 14.06
iva: Vážená v té době jsme nebyli v EU. Tudíž platili pro každý stát zvláštní nejednotné předpisy. Vstupem do EU jsme se zavázali dodržovat všechny předpisy vydané na území jakéhokoliv státu v EU. To znamená, že všechny předpisy a povolení vydané kdekoliv v EU platí i zde. To jen na okraj. To, že si tady ,kdejaký trotl vykládá směrnice po svém je už jiná, ale to neznamená, že má pravdu. Je to podobné jako když zde chtějí protiprávně novou STK při dovozu, ačkoliv má vozidlo platnou STK například z Německa.
RE: RE: Nesmysl
Autor: Daniel Schubert (host)
Datum: 26.10.2014 v 14.09
iva: Pletete si pojmy s dojmy. Hraniční kontroly padly vstupem do Schengenu / pro vás to znamená volný pohyb zboží a osob./
RE: značky
Autor: Daniel Schubert (host)
Datum: 26.10.2014 v 14.16
Redakce: A jak to víte, že bych u soudu neuspěl ? Protože to říkala paní Nguyenová z Policie a ta druhá paní z Ministerstva dopravy ? Tak to jste asi jasnovidci. To, že si tady , kdejaký úředník vykládá předpisy a zákony platící v EU po svém je známá věc. U přestupku tohoto charakteru je nutná subjektivní stránka, tedy nebezpečnost činu pro společnost. Zajímalo by mě jak by asi prokazovala Nguyenová tu nebezpečnost pokud pojedu s platným pojištěním, platnou značkou vydanou na území státu EU a platnou STK ze státu EU. Navíc pro vaší informaci ještě než napíšete něco podobného by nebylo od věci trochu se o věc podrobněji zajímat jako například, že Rakousko uvedené značky bez problémů uznává.
pro redakci
Autor: Daniel Schubert (host)
Datum: 26.10.2014 v 14.33
O problematice žlutých značek a jejich platnosti si přečtěte např. zde : http://www.strassenverkehrsamt.de/kfz-zulassung-kurzzeitkennzeichen/bestellen

Ještě bych upozornil , že žlutá značka slouží k převozu vozidla pro osobní potřebu po nákupu do bydliště a to pro SOUKROMÉ osoby. Tudíž tvrzení, že jako soukromá osoba musím mít celní červenou značku je nesmysl už z logiky a nejen platnosti jednotných předpisů o oběhu zboží v EU, které tvrzení Policie vyvracejí. Jako soukromá osoba pro SVOJÍ potřebu mohu přivézt jakékoliv zboží z EU bez jakéhokoliv cla. Pokud auto přiváží podnikatel za účelem dalšího prodeje tak je jasné, že musí mít celní značky.
Značky
Autor: Redakce
Datum: 26.10.2014 v 18.51
Pane Schuberte, vycházíme z oficiálního zdroje, který ví o této problematice zřejmě více, než vy. Pokud shledáváte nějaké nejasnosti, obraťte se na Ministerstvo dopravy, které vám celou věc podrobněji vysvětlí. My jsme vycházeli z tiskové zprávy.
v některých případech platí
Autor: marty (host)
Datum: 24.11.2014 v 16.04
http://www.mdcr.cz/cs/Media/Tiskove_zpravy/Stanovisko_MD_k_uziti_nemeckych_prevoznich_znacek_se_zlutym_pruhem.htm
Převozní značky
Autor: Daniel Schubert (host)
Datum: 17.2.2019 v 19.33
Dobrý den, s odstupem času jsem se chtěl zeptat. Kdo měl pravdu ? :):):) Takže po celou dobu jsem měl pravdu já a Vy jste jen papouškovali nesprávný právní názor byť z kompetentních míst. Možná by to opravdu chtělo používat hlavu. Mějte se
příspěvek
Autor: Otto Vinklárek (host)
Datum: 9.5.2019 v 21.56
vážená redakce, z tohoto článku se mi dělá špatně,když čtu o tom, že převozní značky platí pouze pro SNR, jak zde uvádíte, protože v tom případě např. i emisní třídy by měly být v každém státě jiné, jelikož každý státní ůředník si je bude vysvětlovat po svém. Takže vlastně nejsme v EU a tudíž naše zákony jsou ůplně jiné a vlastně to odporuje o tom volném pohybu zboží a osob. Souhlasím s názorem pana Schuberta a zřejmě naši ůředníci by potřebovali nad sebou nějakého diktátora, který by je za špatný výklad zákona poslal na pár let do pracovních táborů, aby se vzpamatovali.....

Nejžádanější značky: Audi | BMW | Citroën | Fiat | Ford | Hyundai | Mazda | Opel | Peugeot | Renault | Škoda | Volkswagen

Online autobazar | Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz