Stát chce omladit vozový park, vláda přijala opatření

20.12.2016  autor:  Jan Prošek

O tomto problému se už mluví poměrně dlouho. Vozový park v České republice stárne rychleji, než je evropský průměr. Starších vozů na vozovkách přibývá, novějších a nových je k vidění velmi málo. S tím souvisí také znečišťování životního prostředí, neboť dříve vyrobené vozy nejsou k životnímu prostředí ani zdaleka tak šetrné jako ty nejnovější. Tuzemská vláda se rozhodla pro přijetí materiálu, který tuto problematiku řeší. Jedním z možných řešení je příplatek za stará auta a naopak státní dotace na nové vozy.

Vládou byl přijat materiál, na základě kterého dojde k detailní analýze vozového parku v Česku. Kromě analytické části je připravena také série možných opatření a rozhodnutí, které by měly zaručit právě obnovu vozového parku.

Ona podrobná analýza, podle dostupných informací, bude provedena v roce 2017. Jejím výstupem bude řešení, jak docílit nejrychlejšího a nejefektivnějšího omlazení automobilů. Ve hře je několik řešení. Například rozšíření silniční daně pro stará auta, zavedení daně podle emisí vozů nebo dotace na koupi nového automobilu.

Podle předloženého materiálu se tato problematika řeší v mnoha zemích Evropské unie. „Jedná se o běžný ekonomický nástroj, který je v řadě zemí používán i jako prvek napomáhající systémovému snížení exhalací u provozovaných vozidel. V EU jsou zpoplatněna zejména osobní vozidla. Zdanění vozidel podle emisí CO2je využíváno ve více než 15 státech EU,“ stojí v dokumentu, který vypočítal případný výnos z nových daní na 4,5 miliardy korun.

Ministerstvo dopravy se vyjádřilo, že s modernizací vozového parku v České republice dojde k výraznému snížení emisí, životní prostředí bude méně zatěžováno. Zároveň dojde ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Vláda plánuje co nejvíce motivovat lidi i firmy nakupovat nové vozy a ty staré postupně vyřazovat. Lidé, kteří si koupí auto produkující vysoké množství emisí, zaplatí podstatně více než nyní. Naopak při koupi nového vozu, šetrnějšího k životnímu prostředí, bude možné dosáhnout na státní dotaci, která bude dostupná pro všechny. V současné době už stát motivuje ke koupi nových vozů prostřednictvím dotace. Zatím se jedná jen o právnické osoby.

Do budoucna by na dotaci na nové automobily měl dosáhnout každý, kdo si bude chtít nové auto koupit. Zároveň by měla být vyšší daň na stará auta. Lidí budou motivovaní ke koupi nových vozů, neboť to bude výhodnější.

 

Diskuze - přidejte váš komentář

URL v příspěvku nejsou vypisovány jako aktivní odkaz. Příspěvky jsou kontrolovány administrátorem.

testovací koment
Autor: testovací koment (host)
Datum: 7.4.2017 v 11.17
testovací koment
další koment Předmět
Autor: další koment Jméno (host)
Datum: 7.4.2017 v 11.18
další koment Text
Pneu
Autor: Hana (host)
Datum: 28.6.2017 v 19.29
Dobrý den, já i moji blízcí kupujeme poslední dobou pneumatiky pokaždé na stránce pneuok.cz a jsem naprosto spokojená.

Nejžádanější značky: Audi | BMW | Citroën | Fiat | Ford | Hyundai | Mazda | Opel | Peugeot | Renault | Škoda | Volkswagen

Online autobazar | Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz